Jauns virziens Latvijas komandu attīstības nozarē – The Five Behaviors of a Cohesive Team™ jeb 5B

10.06.2019

Iespējams, ikviens uzņēmējs ir lasījis Patrika Lencioni (Patric Lencioni) grāmatu The Five Disfunctions of a Team. Tajā pausts koncepts par 5 iemesliem jeb disfunkcijām, kas traucē veiksmīgai komandas sadarbībai – uzticēšanās trūkums, bailes no konflikta, neiesaistīšanās, atbildības neprasīšana un vienaldzība pret rezultātu.

Patrika Lencioni un Wiley Workplace Learning Solutions sadarbības rezultātā ir izstrādāta 7 moduļu komandas attīstības programma The Five Behaviors of a Cohesive Team™, kas no 2019.gada ir pieejama arī Latvijā. Šī programma sevī iekļauj Lencioni grāmatas konceptu un Everything DiSC® komandas un individuālo mērījumu jau praktiskā izpildījumā, ko var izmantot, lai funkcionējošu komandu padarītu par veiksmīgu komandu.

Šīs programmas veidotāju mērķis ir vienkāršs – uzlabot efektivitāti un produktivitāti komandās, ieviešot uzņēmumu ikdienā The Five Behaviors™ konceptu: savstarpēja uzticēšanās, veselīgi konflikti, apņemšanās pildīt lēmumus, atbildības prasīšana no sevis un citiem, fokuss uz kopīgu rezultātu.

2019.gada pavasarī Sense of Team treneri piedalījās starptautiskās apmācībās un tika sertificēti, lai pilntiesīgi strādātu ar komandas attīstības programmu The Five Behaviors of a Cohesive Team™. Šobrīd Sense of Team treneri ir pirmie un vienīgie sertificētie The Five Behaviors of a Cohesive Team™ pasniedzēji Latvijā.

Valdis Vanags, Sense of Team dibinātājs, programmu direktors un treneris: “Pēc pirmās pieredzes, strādājot ar jauno P.Lencioni un Wiley izstrādāto The Five Behaviors of a Cohesive Team jeb 5B programmu, to varam raksturot divos vārdos – viss vienā. Kāpēc? Jo ir iespējams gan nomērīt komandas sniegumu katrā no svarīgākajiem komandas attīstības posmiem, gan atsekot komandas izaugsmes progresu, kā arī saņemt individuālos rīcības plānus personīgo rezultātu uzlabošanai starp dažādiem cilvēkiem komandā.

5B programmā ir ietverti personīgi ieteikumi, kā uzlabot komunikāciju un sadarbību katram dalībniekam ar citiem komandas biedriem, tādejādi, paralēli individuālai sadarbībai tiek uzlabots arī komandas kopējais rezultāts.

The Five Behaviors of a Cohesive Team™ programma sniedz komandām stabilitāti un prognozējamību, jo tiek veidota skaidra un produktīva komandas kultūra, kuru var nomērīt un uzturēt arī pie komandas dalībnieku rotācijas.

Varētu pat teikt, ka 5B programma ir “brīnumlīdzeklis”, jo var atrisināt komandas vajadzības un ilgtermiņā attīstīt ļoti noturīgu un produktīvu komandas kultūru. Vienīgā blakne ir tā, ka jebkurš “brīnumlīdzeklis” strādā tikai tad, ja to lieto un, ja ar to strādā.”

Daniēls Godiņš, Sense of Team 5B programmas direktors, treneris:The Five Behaviors of a Cohesive Team™ programma ir paredzēta augstākā līmeņa vadības komandām un salīdzinoši nelielām nodaļu komandām,. Piemēram, komandā var būt nodaļu vadītāji, kuri tieši saistīti ar uzņēmuma vadītāju, un kopīgi atbild par darba rezultātiem, viņus vieno kopīgi mērķi un atbildība par to sasniegšanu.

5B programmu ir vērts izmantot, ja vadītājam ir mērķis attīstīt komandas dalībnieku spēju sastrādāties kā vienotai komandai, ja uzņēmuma vadītājam ir svarīgs rezultāts, ko var izmērīt. Šīs programmas priekšrocība ir iespēja mērīt un iegūt komandas kopējos un tās dalībnieku individuālos datus – sākotnēji, lai nodefinētu realitāti, bet pēc treniņiem, lai fiksētu rezultātu. Dati par komandu sniedz iespēju apzināties realitāti un skaidrāku izpratni par to, kas komandas attīstības treniņā un ikdienā jādara, lai uzlabotu situāciju.

Atšķirīgais šīs programmas ietvaros ir ilgtermiņa pieeja – pēc komandas attīstības treniņa klients netiek atstāts viens, jo tam seko vairākas “follow up” tikšanās, atbalsts komandai pārmaiņu procesā.

Pirmā pieredze darbā ar The Five Behaviors of a Cohesive Team™ programmu ir ļoti spēcīga un tikai nostiprina pārliecību par pareizā virziena izvēli komandu attīstības nozarē.”

Par The Five Behaviors of a Cohesive Team™ 

• Plašāk par jauno programmu The Five Behaviors of a Cohesive Team™ jeb 5B skatiet: https://senseofteam.lv/lv/komandas-attistiba/5b/
• Aizpildot aptauju iespējams uzzināt, vai komanda ir gatava The Five Behaviors of a Cohesive Team™ jeb 5B programmai: https://senseofteam.lv/pdfi/5b_anketa.pdf  
• Saite uz Wiley izstrādāto The Five Behaviors of a Cohesive Team™ mājas lapu: https://www.fivebehaviors.com/About.aspx 

Par Sense of Team

Sense of Team rada un vada komandas attīstības programmas korporatīvajā vidē kopš 2000.gada. Kopā novadītas vairāk nekā 380 programmas. Pēdējos 5 gadus Sense of Team komandas veidošanas un attīstības programmas balstās uz Patrika Lencioni pieeju The Five Disfunctions of a Team.

Kontaktpersona par The Five Behaviors of a Cohesive Team™  jeb 5B programmu:

Daniēls Godiņš, Sense of Team 5B programmas direktors un treneris

E-pasts: Daniels.Godins@senseofteam.lv

Tālrunis: 26772677